перекладач

среда, 4 января 2017 г.

система уроків

Система уроків
Проектна діяльність на уроках читання
Тема: « Хотіла б я піснею стати…»  Леся Українка

                                                                                                    Клас: 4-А
                                                                                                    Тип проектутворчо-індивідуальний.
Об'ект пізнання: твори Лесі Українки.
Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях видатної поетеси Лесі Українки; переконати дітей у тому, що талант Лесі Українки — не просто дар Божий, а її творчий доробок — передусім результат копіткої роботи над собою; спонукати учнів до самостійного пошуку творів поетеси та викликати інтерес до них; розвивати зв'язне мовлення і навички виразного читання; прищеплювати любов і повагу до творчості Лесі Українки.
Спосіб розв'язання проблеми: робота з бібліотечним каталогом, ознайомлення з додатковою літературою, власна творча робота.
Освітній продукт: колективно створена ілюстрована книжка-збірка «Життя і творчість Лесі Українки».
Склад учасників проекту: учні, учитель, біблютекар, батьки.
План виконання проекту
Обговорення в класі ідеї проекту.
• Висловлювання міркувань щодо форми пред­ставления результату (фотовиставка, колаж, книжка-збірка). Вибір одного варіанта із запро-понованих — створення ілюстрованої книжки-збірки та плетіння вінка памяті Лесі Українки.
• Обмірковування шляхів розв'язання проблеми (робота з каталогом у бібліотеці, ознайомлення зі змістом творів, малювання ілюстрацій до творів, на­писання анотацій).
• Складання власного плану роботи.
План роботи
1. Робота в бібліотеці з картотекою.
2. Самостійне читання творів Лесі Українки.
3. Написання анотацій до творів.
4. Малювання ілюстрацій до творів.
5. Плетіння вінка пам'яті Лесі Українкі.
6. Колективне створення ілюстрованої книжки-збірки.
7. Презентація сторінок книжки-збірки.


Пропоную рекомендації щодо реалізації проекту
Урок 1
Запуск проекту
На уроці під час роботи з виставкою окремих творів Лесі Українки підводжу дітей до думки про те, що цікаво було б прочитати якомога більше творів поетеси і, як  підсумок цієї роботи, створити власну книжку-збірку, присвячену життю  і творчості Лесі Українки, та доповнити  її ілюстраціями.
Вислухавши пропозиції дітей,  пропоную дітям  скласти план роботи. На першому етапі логічно розпочати роботу з додатковою літературою у бібліотеці.

Урок 2
Робота дітей у групах
Учнів  об'єдную у кілька творчих груп. Кожна група готує певну інформацію до свого розділу.
I група — «Слово про поетесу».
Учні готують  інформацію про сім'ю та дитячі роки Лесі Українки.
II група — «У дитячому крузі».
Таку назву має цикл віршів поетеси. Це вірші, написані для дітей: «На зеленому горбочку», «Вишеньки», «Літо краснеє минуло», «Мамо, іде вже зима», «Веснянка».
Учні читають і обговорюють вірші, малюють ілюстрації та пишуть анотації до них.
III група — «Лесині казки».
Учні читають казки: «Казка про Оха-Чародія», «Казочка про край царя Гороха», «Казка про велета», «Казка про 1вашка», «Казка про дивну сопілку», «Лелія», — готують інсценізацію однієї з них, малюють ілюстрації та пишуть анотації до казок.
IV група — «Біографічна».
Учні готують інформацію про житгєвий  і творчий шлях Лесі Українки.
V група — «Мої улюблені вірші».
Читання улюблених творів поетеси, написания анотацій та малювання ілюстрацій  до них.
VI група — «Я в серці! маю те, що не вмирає».
 Підготовка інформації про творчу діяльність  Лесі Українки в останні 4 - 5 років життя.
VII група — «Остання сторінка життя».
 Учні готують інформацію про надзвичайну силу волі поетеси, про те, в чому вона вбачала сенс життя.
VIII група — «Вінок пам’яті Лесі Українки».
Учні заготовляють каркас-коло з листочками і прив'язаними стрічками. А також квіти: ромашки, барвінок, безсмертник, волошки, калину, любисток, конвалії, мак, незабудки. Знаходять легенди про ці квіти.
Урок 3
Презентація  проекту
Тема: «Хотіла б я піснею стати...» Леся Українка.
Мета: поглибити і узагальнити знання дітей про життя і творчу діяльність Лесі Українки; розви­вати зв'язне мовлення і виразність читання учнів, уміння колективно обговорювати прочитане, уважно і зацікавлено слухати товаришів, доповнювати їхні відповіді; формувати навички культури спілкування; виховувати любов і повагу до творчості поетеси.
Обладнання: портрет Лесі Українки, фотомонтаж про життя, виставка книг поетеси, ілюстрації до творів Лесі Українки, заготовка для плетіння вінка пам'яті (каркас-коло з листочками і прив'язаними до нього стрічками, квіти)
Хід уроку
— Сьогодні на уроці ми поглибимо і узагальнимо свої знання про життя і творчість  видатної української письменниці Лесі Українки. Цей урок у нас буде незвичайний, святковий. Адже ви довго і старанно працювали. щоб представити результати своєї роботи. Нас чекає презентація нової книжки-збірки, яку ви створили самостійно. Бажаю вам успіху!
Ш. Основна частина. Презентація проекту.
Перша сторінка. «Слово про поетесу».
Розповідь , про сімю та дитячі  роки Лесі Українки
1-й учень. 25 лютого 1871 року народилася велика українська поетеса Леся Українка. Леся Українка, тобто Леся з України, — це літературний псевдонім. А справжнє ім’я  поетеси — Лариса Петрівна Косач.
2-й учень. Батько її був юристом, а мати — українською письменницею, що писала свої твори під псевдонімом Олена Пчілка. У сімї  було шестеро дітей. Леся була другою. У чотири роки вона вже добре чи­тала. Мати добирала її книжки українською мовою. Сама часто перекладала з російської  та польської.
3-й учень. Леся була привітною і допитливою дівчинкою, чутливою жвавою і веселою. Знала багато іноземних мов, грала на фортепіано, гарно малювала. Разом із сільською дітворою бігала у поле, гралася, любила співати і слухати українські народні пісні.
4-й учень. Важка хвороба не стала на заваді талановитій дівчинці. У 9 років Леся написала перший вірш «Надія», який присвятила своїй тітці Олені, котру було заслано до Сибіру.
Друга сторінка. «У дитячому крузі».
Виразне читання дитячих віршів Лесі Українки
Представлення анотацій та ілюстрацій  до них.
Третя сторінка. «Лесені казки».
Презентація прочитаних казок, анотації та ілюстрації.
Інсценізація казки  «Лелія».
Четверта сторінка «Біографічна».
Розповідь про життєвий і творчий шлях Лесі Українки
1-й учень  Леся була надзвичайно терплячою і стриманою. Вміла витерпіти біль і горе. Про це вона пише у вірші «Як дитиною, бувало...
Учень декламує  згаданий  вірш.
2-й учень. Природа щедро обдарувала Лесю — дала її не лише поетичний хист і  неабияку здібність до музики, малювання і водночас прирекла на постійні муки тяжкої хвороби.
Узимку 1881 року в Луцьку, на річці Стир, Леся застудила ноги в крижаній воді. Саме з того часу вона занедужала — почали боліти ноги, потім руки. На 12-му році Лесі  в Києві прооперували ліву руку, що
позбавило  можливості грати на фортепіано. Про це вона напише у вірші «До мого фортепіано». Учень декламує цей вірш.
3-й учень. пізніше, у Берліні, Лесі прооперували ногу, але туберкульоз прокинувся у легенях, а потім уразив нирки. Через хворобу вона в школі не вчилася, однак змогла стати високоосвідченою людиною. Самостійно опанувала французьку, англійську, швецьку, польську, болгарську, старо-грецьку і латинську мови.
4-й учень. Леся стала високоосвіченою людиною завдяки своїй надзвичайній силі волі. Перемагаючи біль, поетеса вчилася, писала свої безсмертні твори, жила повнокровним життям. Мудра Лесина мати Олена Пчілка дбала не лише про освпу своїх дітей. Змалку прилучила вона її до народних звичаїв, традицій, культури. Вперше, ім'я Лесі Українки з'явилось у львівському журналі «Зоря» 1884 року, де були надруковані вірші 13-літньої поетеси «Конвалія», «Сафо».
Учень декламує вірш «Конвалія».
5-й учень. У творчості Лесі Українки централь­ною темою є любов до України. Вона вперше їхала на лікування до Одеси. Важка хвороба гнала її, немов відірваний від дерева листок.
Учень декламує вірш «Красо України, Поділля».
6-й учень. У своєму вірші Леся Українка оспівує красу і багатство подільської землі, роздумує про вічність руху в природі.
П'ята сторінка. «Мої улюблені вірші».
Виразне читання улюблених творів Лесі Українки.
Представления анотацій, ілюстрацій до них.
Шоста сторінка. «Я в серці маю те, що не вмирає».
1-й учень. За останн! 4—5 роюв поетеса, перемагаючи біль, створює геніальні твори, серед яких «Лісова пісня».
2-й учень. Творчість Лесі  багата і різноманітна. Кожна поезія свідчить про велику любов до рідної землі, вболівання за долю свого народу. Цілу збірку українських пісень, казок, ігор зібрала поетеса, записала і передала нам у спадок.
Маленька Леся була такою ж, як і ми. Любила бігати лісами і луками, плела віночки, співала пісні, заслухувалась народними казками і переказами.
Сьома сторінка. «Остання сторінка життя».
1-й учень. Надзвичайно скромною була Леся Українка. Вміла розрадити інших і  себе. Незадовго до смерті, коли вже ледве могла ходити, потішала себе: «Що ж, і на лежачих світить сонце».
Боротьба і праця — таким був зміст життя Лесі Українки.
2-й учень. 1 серпня 1913 року в грузинському місті Сурамі померла Леся Українка — велика поетеса України. Потім її перевезли до Києва і поховали на Байковому кладовищі.
3-й учень. Але чи насправді поет може померти? Адже у віках житимуть геніальні твори.
Восьма сторінка. «Вінок памяті Лесі Українки».
1-й учень. Щиро любила Леся землю, природу Україну. Кожне деревце, квітку, травинку вважала своїми молодшими брагами і сестрами. Маленька Леся часто плела віночки із квітів і прикрашала ними свою голівку. За українською народною традицією, віночок — не просто прикраса, він може захистити молоду дівчину. У ньому кожна квітка — ніби оберег від лиха, від нечистої  сили, і кожна щось символізує.
Давайте і ми сплетемо віночок пам'яті для Лесі Українки.
( На дошці  заготовлено каркас — коло з листочками і прив 'язаними стрічками. Діти по черзі вплітаютъ кожен свою  квітку у віночок, і розповідають легенди про їх походження.)
2-й учень. Я вплету до віночка ромашки — символ миру і кохання. Це улюблені Лесині квіти. Нині ме­дицина здолала таку хворобу як туберкульоз. Колись він забирав багато життів, особливо молодих, зокрема і Лесине. Раніше існувало товариство боротьби з туберкульозом, і його емблемою була ромашка.
3-й учень. Я хочу вплести у цей вінок барвінок.. Існує така легенда. У давні часи хлопець Бар полю­бив дівчину Вінку. Та в день весілля відьма окропила їх чорним зіллям, і молодята раптом щезли. Матері скропили землю сльозами, і незабаром на тому місті з'явилися квітки, які і назвали барвінком.
3 того часу люди вважають барвінок символом життя, пам'яті і вічності.
4-й учень. А я безсмертник вплету. Він тому так і називається, що людям здоров'я дарує, допомагає здолати смерть. Його відвар від багатьох хвороб допомагає. Безсмертник — символ безсмертя.
5-й учень. Я вплету у віночок волошки. Волошки — символ вірності і незрадливості.
6-й учень. А я хочу вплести до Лесиного віночка калину — символ  вроди і мужності.
7-й учень. Любисток — символ любові та відданості.
8-й учень. Я вплету конвалії. Здається, ці тендітні квіточки виточені руками лісових гномів. Конвалії — символ ніжності, чарівності. Свій перший друкований вірш, написаний у 13 років, Леся назвала «Конвалія».
9-й учень. Мак — символ печалі і туги. Ми сумуємо за тобою, Лесю, тому и вплітаємо мак у віночок.
10-й учень. Незабудки — квіти вірності.
11-й учень У віночку кожна стрічка має своє місце.
IV. Підсумок.
Усі матеріали складаються і скріплюються. Утворюється книжечка-збірка. Работа закінчена. Книга поповнює класну бібліотеку. Готовий віночок учні ставлятъ біля портрету поетеси.




Комментариев нет:

Отправить комментарий